Vadi'nin Medya Penceresi
  • 17 Şubat 2020 Pazartesi

Mento Ali Şağban Vefat Etti

Doğankent ilçesi Süttaşı Mahallesi sakinlerinden Mento Ali Şağban vefat etmiştir.

Mento Ali Şağban Vefat Etti

Doğankent ilçesi Süttaşı Mahallesi sakinlerinden Mento Emin oğlu Ali Şağban bu akşam üstü Doğankent'te vefat etmiştir. Merhumun cenazesi yarın 05.02.2020 Çarşamba günü öğle namazını müteakiben Harşıt Ulu Cami önü Pazaryerinde kılınacak cenaze namazının ardından aile mezarlığında toprağa verilecektir. Merhuma Allahtan rahmet çocukları, akrabaları ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Mento Ali Şağban Kimdir

Ali Şağban, 1928 yılında Dandı Köyünde doğdu. Babası Mento Emin, annesi Güvenlik köyünden Sarı oğlu kızı Ayşe’dir.İlkokulu eski çarşıdaki Harşıt İlkokulunda Torullu  Ruhi Çağlı’da okudu. 1942 yılında 14 yaşında iken Güvenlik köyünden Davulcu Mehmet kızı Emine ile evlendi. Bu evlilikten 10 çocukları oldu. Bu çocuklarından 52 tane torunu vardır. İş hayatına Orman işletme müdürlüğünde yangın bekçiliği ile başladı. 1950 yılında asker olarak Kars Sarıkamış’a gitti.24 ay askerlik yaptıktan sonra memleketine döndü.

Askerlik dönüşü Zonguldak’ta kömür ocaklarında bir müddet çalıştı. Daha sonra Yurt dışı serüveni başlayarak Belçika’ya çalışmak için gitti. Belçika’da bir buçuk yıl çalıştıktan sonra memleketine döndü. 

Hidroelektrik santrali Müdürlüğünde çalışan Mühendis Ali gel seni işe alalım dediğinde Ali, ben sizin bir ayda verdiğiniz parayı bir araba yükü odun satarak alıyorum dediğinde mühendis, bak evlat Sigortalı olursun ileride sana lazım olur der.  Bu iş Ali’ nin aklına yatmaz ama birde evde hanıma danışayım der. Hanımına mühendisle  geçen konuşmasını anlatır. Hanımı ise o okumuş adamdır, bir bildiği vardır, hemde kapımızdaki iş çocuklarımızın başında olursun der. Bunun üzerine Ali işe başlar. 1964 yılında Doğankent Hidroelektrik Santrali yapım işinde başladığı iş hayatı 1992 yılında emekliye ayrılarak bitti. Emekli dilekçesini verdiği zaman İşletme müdürü Baki Bey yahu Ali bizden bıktın mı? Diyerek dilekçesini kabul etmez. Ancak Ali kararlıdır. Müdürüm ihtiyarladım ayrılacağım der ve ayrılır.

Zamanın imkânlarına göre çocuklarının okuması için büyük çaba harcadı. Bütün çocuklarını evlendirerek ev bark sahibi olmalarını sağladı. Yaşının ilerlemesine rağmen Yazın köyde bağ-bahçe işlerini bitirdikten sonra Kavraz yaylasına giderek yaylacılık yapmaktadır. Şağban, kışın ise Doğankent merkez mahallede hayatını devam ettirmektedir.

Mento Ali Şağban Karamustafa oğullarındandır. Karamustafa oğulları, İran üzerinden Erzurum Horasan’ın Hınıs köyüne gelerek yerleşmişlerdir. Zaman içinden Hınıs’tan göç eden Karamustafa oğulları Kavraz köyüne gelmiş daha sonra Çatak Köyüne gelerek yerleşmişler ancak burada yapılan bir olaydan dolayı yer değiştirmek zorunda kalarak Dandı Köyüne gelerek yerleşmişlerdir.

Dandı Köyüne gelen Kara Mustafa oğulları, Molla Osman, Mehmet Çavuştur. Molla Osman, Konak yazıcısı olarak çalışmış. Mehmet Çavuş Nahiyedeki Belediye çavuş olarak çalıştığı için kendisine çavuş ismi verilmiştir. Molla Osman’ın torunları bugün, Mentogil, Molla Osman Ahmetler, Talat Şaban ve taraflarıdır. Mehmet Çavuş’un torunları ise Mürsel gillerdir.

Mento Ali’nin iki amcası muhacirlik zamanında Tirebolu ya götürülüp kayıkla Ordu da bulunan yetimhaneye verilir. Tirebolu’da kardeşler ayrılırken Emin büyüktür. Küçükler ağabeylerine sarılarak ağabey bizi bırakma diye gözyaşı dökerler. Uzun zaman sonra kardeşlerin bir tanesi Tirebolu’ya gelerek kardeşlerini arar ve bulurlar  hasret giderirler.

İrtibat Tel: Muzaffer Oğuzhan: 0505 263 76 28

Haber Etiketleri