• Vadi'nin Medya Penceresi

16 Ocak 2019 Çarşamba

Emek is ticaret
SON HABERLER

Tirebolu Belediyesi Basın Açıklaması


  • 14 Mayıs 2018 Pazartesi
Tirebolu Belediyesi Basın Açıklaması
Tirebolu Belediyesi Basın Açıklaması

Belediye Başkanımızın 06-10 Mayıs tarihleri arsında yaptığı Almanya ziyareti Basında farklı algı operasyonu yapılarak kamuoyunda infial yaratılmaya çalışılmıştır.

Tirebolu Belediyesi 2011 Yılından bu yana Almanya Marbach Kenti ile Kardeş şehirdir. Bizim bu anlamda 1 tane kardeş şehrimiz bulunmaktadır. 22-23 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri yerel yönetimleri arasında ortaklık ve işbirliği yaratmayı amaçlayan Uluslararası Şehir Eşleştirme Konferansına Tirebolu Belediyesi de katıldı. Bu Eşleştirme Programında Avrupa kentleri arasında Almanya Marbach Belediyesi de yer almıştır. Konferansta Tirebolu Belediyesi Almanya Marbach Belediyesi İle yerel yönetimlerde iyi uygulamalar konusunda prensip anlaşması yapılmıştır. Bu çalışmanın Proje Başvurusu 23 Mart 2018 tarihinde AB Merkezi Finans Başkanlığına yapılmış olup, Belediyemizin ziyareti bu kapsamdadır. Projenin İçeriği ‘’ Kentsel Gelişimde; Model Şehir uygulaması’’ adı altındadır. Dolayısıyla İki kent arasındaki iyi uygulama, yerel kalkınma ve planlama anlayışının geliştirilmesi adına yapılmıştır. Marbach Belediye Başkanı Jan TROST un daveti ile heyetler kentteki iyi uygulamalar ve planlama anlayışı yerinde incelenmiştir. Projenin 2. aşaması olan kentlerin yerel dinamiklerini yerinde görülmesi ile proje başvuru hayata geçirilecektir. Toplam bütçesi 92.000 Euro olan Proje, Tirebolu’da Kentsel Gelişim adına bir başarı ve gelecek vizyonun yakalanması adınadır.  
Bu kapsam da yapılan ziyaret içerisinde; Marbach Belediyesinin Katılımcı anlayış, her siyasi düşünceden temsilci ve sivil toplum örgütleri ile katılım sağlanması yönünde talepte bulunmuşturlar. 14 kişilik heyet içerisinde Belediye Başkanı,  4 Belediye Meclis Üyesi,3 siyasi Parti temsilcileri, 3 sivil toplum örgütleri temsilcileri ve 3 belediye personeli bulunmaktadır.
Basında gecen iddialarda uçak Biletleri 60.000 TL den bahsedilmekte olup,  bunun tamamen hasma ne duygular içinde linç girişimde bulunma gayretidir. Toplumda algı yaratarak siyasi linç girişimde bulunmak, gazetecilik etiği ile bağdaşmayan bir tutumdur.
Yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda yapılan bu ziyaret tamamen bir kentin geleceği ile planlanmış teknik gezi olup Şehirde söz sahibi ve karar vericiler olarak katılımcı anlayış içerisinde temsil edilmiştir.
Türkiye’de kendini öne çıkaran birçok Belediye ortalama 5-6 Kardeş Kent olmasına rağmen bizim bu anlamda 1 kentimiz bulunmaktadır. Avrupa Birliği Şehir eşleştirmelerine bu kapsamda yapılan projelere ciddi finansman desteği sağlamaktadırlar. Bizlerde yıllardır belediyemiz olarak yararlanılmayan bu finansman desteklerinden yararlanmak ve kentimize ivme kazandırmak istemekteyiz.
Belediyemizin finansman sıkıntıları tabiî ki var. Ancak Yıllardır Mekansal anlamda yatırım anlamında ve sosyal belediyecilik anlamında yatırımlar yapılmamıştır. Biz bütün bunların yanında şehrin her tarafına dokunuyor, Faaliyet gösteriyor ve 30 milyon TL lik yatırımlar yaptık bir o kadar daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Bizim içinde bulunduğumuz bu finansman sıkıntısı geçici durumdur. Biz bunun önlemlerini almış sorun çözüme kavuşturmaktayız.
Birilerinin hasma ne tavırlar içinde karalama kampanyası ve algı yaratmasına pabuç bırakacak değiliz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Okunma: 847 | Kaynak: Tirebolu Belediyesi Basın

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: Tirebolu Belediyesi Basın Açıklaması, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 847 1