• Vadi'nin Medya Penceresi

22 Ekim 2018 Pazartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER
  • Ana Sayfa
  • Güncel
  • Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Mücadele

Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Mücadele


  • 24 Kasım 2017 Cuma
Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Mücadele
Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Mücadele

25 Kasım dünya tarihinde kayıtlara geçmiş, insanlık onurunu derinden yaralayan, kadına karşı işlenmiş bir insanlık suçunun anma günüdür.

25 Kasım 1960 ‘ta Dominik Cumhuriyeti’nde üç kız kardeşin vahşice öldürülmesi bütün dünyada yankı bulmuş;  bu gelişmeler karşısında Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999'da, 25 Kasım'ın "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" olarak benimsemiştir.
    Ülkemiz, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından kabul edilen "Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi "(CEDAW) ile "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi) ni onaylamıştır.Yine ülkemizde 20 Mart 2012 tarihinde6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun yürürlüğe girmiştir.
    Uluslararası hukukun bütün çabalarına rağmen, ne yazık ki hem dünyada hem de ülkemizde çığ gibi büyüyen kadına yönelik şiddet, çağımızın en önemli sorunlarından biridir.Bir toplumun gelişebilmesi, muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi ancak bu sorunların biran önce aşılması, her türlü şiddetin ortadan kaldırılması ve cinsiyetler arası fırsat eşitliğinin tam manada sağlanmasıyla mümkündür.
Giresun Üniversitesi olarak bu sorunun çözümüne yönelik,  kadın-erkek fırsat eşitliğinin her alanda geliştirilip yaygınlaştırılması için göreve geldiğimiz ilk günden bu yana çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
Üniversitemiz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAM ) başta olmak üzere Giresun Üniversitesi olarak; kadının sosyal hayatta statüsünün geliştirilmesi, akademik ve bilimsel alanda güçlendirilmesi için birçok projeyi hayata geçirmiş bulunmaktayız. Bu bağlamda; Giresun Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı açılması için çalışmalarda son aşamaya gelinmiştir.
GÜKAM bünyesinde kurulan “Kadın Çalışmaları Kitaplığı”Tarihi Rektörlük Binasında 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayacaktır.
    25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde; 1-8 Aralık 2017 tarihleri arasında GÜKAM tarafındanAile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Giresun Barosu Kadın Hakları Komisyonu işbirliğinde panel ve konferanslardan oluşan bir dizi etkinlik gerçekleştirilecektir.
    Üniversite olarak her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu bir kez daha hatırlatırken; kadınlara yönelik şiddetin önlenmesine, insanlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesine katkı sağlayacağına inandığımız etkinliklere katılımlarınızı diler saygılar sunarım.
Prof. Dr. Cevdet Coşkun Rektör

Okunma Sayısı: 335

Haber Kaynağı: seyfi Güktekin

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Güncelleme: 24 Kasım 2017 Cuma
Haber Etiketleri: Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Mücadele, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 335 1

Sitene Ekle