• Vadi'nin Medya Penceresi

19 Eylül 2018 Çarşamba

Emek is ticaret
SON HABERLER

Muttalip Patan'ın Kaleminden Mahmut Buyrukoğlu


  • 22 Eylül 2017 Cuma
Muttalip Patan'ın Kaleminden Mahmut Buyrukoğlu
Muttalip Patan'ın Kaleminden Mahmut Buyrukoğlu

Merkez Yenicami Yaptırma ve yaşatma Derneği yönetim kurulu üyesi ve Emekli İmam-Hatip Mutallip Patan'ın kaleminden "Altın Kalpli" Mahmut Buyrukoğlu.

21.09.2017 Perşembe günü sabaha karşı kalp krizi sonucu hakka yürüyen Mahmut Buyrukoğlu'nu ayni gün ikindi namazını müteakiben memleketi olan Sivas'ta toprağa verirken çok sayıda Doğankentlinin katılımı azda olsa  ailesinin acısının haiflemesine katkı sağlamıştır.
    1977 yılında Doğankent Hidroelektrik Santralinde Elektrik tekniksiyeni olarak göreve başlayan Buyrukoğlu 2016 yılı Temmuz ayında emekli olmuştur. 40 yıllık Doğankent hayatında kendisi insanların gönlünde taht  kurabilecek bir hayat sürmüştür.  4 tane çocuk babası olan Mahmut Buyrukoğlu İlk, orta ve Lises'de öğrencisi olduğu dönemlerde veliler tarafından hep "Okul Aile Birliği" yönetimine getirilmiştir.
    Doğankent ilçesinde bütün sosyal etkinlik ve Sivil toplum örgütlerinde aktif görev almış ve bunların üstesinden başarıyla gelmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır; Doğankent İlköğretim okulu ve Doğankent Lisesinde Okul  Aile Birliği başkanlığı, 1990 selinde yıkılan Doğankent ilçesi okullarının yapılması, susuzluğu ile alt yapıları için çaba harcayarak büyük işler başarmıştır.
    1990 yıllarında Doğankent Anadolu İmam-Hatip Lisesinin yapılması esnasında Rahmetli Almalo Cemal Durmuş amca ile beraber günümüze gelinceye kadar okul inşaatında ve çevre düzenlemesinde büyük işler  başarmışlar, hatta o yıllarda çevre köylerden 10 tonun üzerinde bir sezon fındık toplayarak  müftülük personeli ile tüm zamanların rekorunu kırmışlardır.
    Doğankent Harşıt Ulucami'nin yapımı için İmam-Hatip Lisesi Derneğinin tüzüğünü değiştirerek 3 yıl gibi kısa bir sürede Harşıt Ulu Caminin yenilenmesine büyük katkı sağlamışlardır. Dernek haricinde; Arıcılıkla da  ilgilenen Buyrukoğlu ilaçlık bal için hastaların umut kapısı olmuş ve bunlardan bal ücreti dahi almamıştır. Ayrıca Ramazan ayı içersinde imkanları dahailinde ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi hazırlatarak bizzat kendisi eli ile iletmiştir.  Mahmut abinin 40 yılını geçirdiği Doğankent'te Ramazan ayında iftara çağırmadığı ve iftara gitmediği aile yok gibidir. Dost geldiği her sofradan bir lokma alır, fazlasıyla mukabelede bulunurdu.
    İşte bu "ALTIN KALPLİ"adam; beyefendiliği, çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile halk arasında Emin ül Mahmut olmuştur. Bu güzelliği beraber çalıştığı mesai arkadaşları, müftülük ve camilerde görev yapan İmam-Hatipler,  okullarda görev yapan öğretmen ve idareciler, ilçede esnaflık yapan tüm esnaflar ve bütün ilişki kurduğu insanlar tarafından söylenmektedir. Cenazesinden önceki pazar çok yorgunum, baba memleketi Sivas'ta biraz dinleneceğim  Hocam diyerek benimle vedalaşmıştı.
    21 Eylül Perşembe sabahı Hicri yılbaşı günü Hakka yürümüş, bu kadar güzellikleri Doğankent'te başaran Mahmut Buyrukoğlu'na Peygamberimiz(SAV) "kabir, ameli iyi olanlar için Cennet Bahçelerinden bir  bahçedir."Hadisi şerifine yüce Allah(CC) onu nail eyleyip Baba ocağı dediği mezarında o şekilde mukabelede bulunup yorgun kardeşimizi dinlendirsin. Ailesine de sabırlar ihsan eylesin. Mekanı da cennet olsun.

Okunma Sayısı: 2940

Haber Kaynağı: Harşıt Vadisi

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Muttalip Patan'ın Kaleminden Mahmut Buyrukoğlu, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 5 / 10 2940 1

Sitene Ekle