• Vadi'nin Medya Penceresi

17 Şubat 2019 Pazar

Emek is ticaret
SON HABERLER
  • Ana Sayfa
  • Ekonomi
  • Giresun Mutfağı, Giresun Lezzetleri Şenliği İle Tanıtıldı

Giresun Mutfağı, Giresun Lezzetleri Şenliği İle Tanıtıldı


  • 01 Ekim 2018 Pazartesi
Giresun Mutfağı, Giresun Lezzetleri Şenliği İle Tanıtıldı
Giresun Mutfağı, Giresun Lezzetleri Şenliği İle Tanıtıldı

Giresun lezzetlerini koruma altına almak, tanıtmak ve yemek kültürümüze sahip çıkmak amacıyla düzenlenen “Giresun Lezzetleri Şenliği” 28 Eylül-01 Ekim 2018 tarihleri arasında Gemilerçekeği Mahallesi Yalı Mevkiinde bulunan Botanik Bahçede gerçekleştirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği, İl Özel İdaresi,  Ticaret ve Sanayi Odası ve GESOB’un katkılarıyla düzenlenen şenliğin açılış programına Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Milletvekilleri Av. Sabri Öztürk, Av. Kadir Aydın, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Belediye Başkanı Kerim Aksu, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Giresun’a ait yerel tatların protokol üyelerinin ve diğer misafirlerin beğenisine sunulduğu şenlikte farklı etkinliklere de yer verildi. Dünyanın en önemli mutfak kültürü yarışması ‘Basque Culinary World Prize’da finale kalarak, dünyanın en iyi 10 şefinden biri olan Ebru Baybara Demir, “Geleceğe Bırakacak Emanetlerimiz Var Bizim” konulu bir söyleşi gerçekleştirirken, Üniversitemiz Görele Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenlerinden Arş. Gör. Leyla Aliyeva Önen de hazırladığı sergiyle resim severler ile buluştu. Şenlikte ayrıca, İslami İlimler Fakültesinden Arş. Gör. Hüseyin Algur, ahşap kakma sanatçısı Filiz Uzun ile birlikte ahşap kakma sergisinde yer alırken, Üniversitemiz çalışanlarından ve aynı zamanda GEZFOD Başkanı da olan Fatih Mehmet Gök de, dernek olarak hazırladıkları fotoğraf sergisi ile şenliğe renk katan isimlerden oldu.

Şenlik kapsamında stant açan, katıldıkları bir çok yemek yarışmasında dereceye giren GRÜ Dereli MYO Aşçılık Bölümü öğrencileri de Öğr. Gör. Uğur Bayram gözetiminde hazırladıkları yiyecekleri katılımcıların beğenisine sundular. Standı ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, yapılan hazırlıklar hakkında bilgi alırken bir süre öğrencilerle sohbet etti.

Bazı dernek ve belediyelerin yöreye has ürünlerini sergiledikleri şenlikte alanını dolduran çocuklar, Meddah ve İbiş, balon sihirbazı, kukla gösterisi, Hoptiç ve Topçik gibi oyunlarla eğlenirken, yetişkinlerde, halk oyunları gösterisi ve Türk Müziği Konserleriyle güzel vakit geçirme imkanı buldular.

3 gün süren ve binlerce Giresunlunun ziyaret ettiği “Giresun Lezzetleri Şenliği”, dilek feneri uçurulması ile sona erdi.

Okunma: 337 | Kaynak: Giresun Üniversitesi Basın

Haber Editörü: Seyit Güvendi |

Haber Etiketleri: Giresun Mutfağı, Giresun Lezzetleri Şenliği İle Tanıtıldı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 337 3