• Vadi'nin Medya Penceresi

19 Ağustos 2018 Pazar

Emek is ticaret
SON HABERLER
  • Ana Sayfa
  • Eğitim
  • Tarihi Rektörlük Binasında Restorasyon Çalışmaları Yapılacak

Tarihi Rektörlük Binasında Restorasyon Çalışmaları Yapılacak


  • 23 Mart 2018 Cuma
Tarihi Rektörlük Binasında Restorasyon Çalışmaları Yapılacak
Tarihi Rektörlük Binasında Restorasyon Çalışmaları Yapılacak

Giresun’da Osmanlı döneminden kalma en önemli kültür varlıkları arasında gösterilen, Sultan II. Abdülhamit zamanında (Miladi 1886) hükümet konağı olarak yaptırılan ve bu gün Giresun Üniversitesi Rektörlük Binası olarak hizmet veren tarihi yapı, zaman içerisinde meydana gelen aşınma ve yağmur sularının oluşturduğu tahribat nedeniyle kapsamlı bir onarıma ihtiyaç duyar hale gelmiştir.

1917 yılında I. Dünya Savaşının devam ettiği yıllarda Rus donanmasının saldırıları sonucu hasar gören ve günümüze kadar çeşitli aralıklarla onarım gören bina, 17 Mart 2006 tarihinden itibaren Rektörlük Binası olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Binada gerçekleştirilecek kapsamlı onarım çalışmaları için yapılacak projelerin hazırlık süreci ve Trabzon Kültür Varlıkları Kurulundan gerekli onarım izinlerinin alınması zaman alacağından ilk etapta basit onarım çalışmaları yapılacaktır.
Bu çalışmaları takip eden süreçte, kapsamlı onarım ve restorasyon çalışmalarının yapılabilmesi için başlayan etüt çalışmaları hızla devam etmektedir. Tüm bu çalışmalar sonlandığında, Giresun’un en önemli simgelerinden biri olan bu tarihi yapı, tüm ihtişamıyla Giresun’a ve Giresunlulara hizmet vermeye devam edecektir.

Okunma Sayısı: 2537

Haber Kaynağı: Giresun Üniversitesi Basın

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Tarihi Rektörlük Binasında Restorasyon Çalışmaları Yapılacak, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 4 / 10 2537 8

Sitene Ekle