• Vadi'nin Medya Penceresi

19 Eylül 2018 Çarşamba

Emek is ticaret
SON HABERLER

İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir


  • 17 Eylül 2017 Pazar
İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir
İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılına başlarken; 18 milyon öğrencimizi yarınlara hazırlanmanın heyecanı, 900 bini aşkın öğretmenimizi geleceğimizin emanetçilerine kavuşmanın mutluluğu, 78 milyonu aşan milletimizi ise milli ve manevi değerleriyle donanımlı bireylerin yetiştirilmesinin umutlu bekleyişi sarmış durumdadır.

Eğitim camiamıza üstün başarılar diliyor, umutlu yarınlarımız için çocuklarımıza mesai mefhumu gözetmeksizin fedakarlık gösterip, sahip çıkan herkese şükranlarımızı arz ediyoruz.
Eğitim ülkemizin maddi ve manevi olarak kalkınmasında, müreffeh bir toplum olarak yaşamamızda yegâne ana unsur olurken, geçmiş tarihimizi, örf ve adetlerimizi unutmamak, yarınlara da güvenle bakmak için olmazsa olmazımızdır.
Ülkemiz zaman zaman darbelerle, muhtıralarla, vesayetlerle, dayatmalarla birçok sıkıntılı süreçlere girmiş, terör nedeniyle ekonomik kayıpların yanında birçok acıyı yaşamıştır. Bir daha aynı günleri yaşamamak, akan gözyaşlarını dindirmek, yarınlara umutla bakmak için; ülkesini, milletini, kendini bilen, milli ve manevi değerlerimizle donatılmış şuurlu bir gençlik yetiştirmek, eğitim camiamızın ana ilkesi olmalı, Yunus’un şu mısraları belleklere yerleştirilmelidir.
“İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır…”
Gelişen çağa ve teknolojiye göre eğitimin şekillenmesi ve kendini yenilemesi için müfredat programlarımız titizlikle hazırlanmalı, uygulanabilirliliği takip edilmelidir. Tarihi ve kültürel değerlerimiz müfredattaki yerini her daim korumalıdır. FETÖ/PDY terör örgütünün eğitim camiamızda yuvalanıp, ülkemizi uçurumun eşiğine getirdiği asla unutulmamalı, bu yönüyle de yasadışı faaliyetlere karşı da çok dikkatli olunmalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığımız eğitim camiamızın tüm sorunlarıyla yakından ilgilenmesi takdire şayan iken; bugün 100 bin öğretmen ihtiyacının yanında, 300 bin öğretmen adayının atama beklemesi ciddi bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Diğer taraftan öğrencilere kıyafet serbestliği getirilirken, hâlâ eğitimcilerimize darbe kalıntısı kılık-kıyafet zorunluluğu dayatması yapılması da anlaşılır değildir. Öğrencilerimizin yanında öğretmenlerimizde toplum yapımıza uygun kıyafetlerinde özgür olmalıdır.
Öğretmen alımlarında mülakatların kaldırılması, öğretmen istihdamında sıkıntılı olan bölgelerde öğretmenlere teşvik verilmesi, tüm öğretmen ihtiyacının kadrolu olarak karşılanması, kalıcı bir yönetici görevlendirme sisteminin kurulması, öğretmen yer değiştirmelerine kalıcı bir çözüm getirilmesi, eğitimciler için adil bir kariyer sistemi getirilmesi, ek ders ücretlerinin artırılması, ders kitapları ve yardımcı kaynaklar hazırlanırken özen gösterilmesi, okulların bütçe sorununun ivedilikle çözüme kavuşturulması, Açık Öğretim Liselerinin başarısız öğrenci deposu olmaktan çıkarılması, Öğretmenleri geren değil, geliştiren planlamaların yapılması, öğretmenlere rotasyon dayatması değil, motivasyon planlamasının yapılması gibi sorunlarda bir an önce Milli Eğitim Bakanlığımızca çözüme kavuşturulmalıdır.
Başarılı bir eğitim öğretim için başta öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz, eğitim çalışanlarımız olmak üzere, öğrenci ve veliler olarak her birimizin yapacağı çok güzel şeyler mutlaka vardır. Yapacağımız güzel işlerin heyecanıyla 2017 -2018 Eğitim-Öğretim Yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize üstün başarılar diliyoruz.  Kamuouyan saygıyla sunulur.
Sami Şimşek
Memur-Sen Giresun İl Başkanı

Okunma Sayısı: 351

Haber Kaynağı: Sami Şimşek Memur-Sen Giresun İl Başkanı

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 4 / 10 351 8

Sitene Ekle